Advisory Boards

2-1-1 Texas Advisory CouncilBylaws

  • Charles Holcomb, Vice Chairman
  • Kathi Kirby, Chairman
  • Betty Kay Schlesinger
  • Harold Wright
  • Kris Reeves
  • Linda Gazaway
  • Michael Ribble
  • Shane Hill
  • Shonkista Stephens

ADRC Advisory Group

  • Amanda Hitsman, Adult Protective Services, Texoma
  • Betty Kay Schlesinger, The Salvation Army Grayson County
  • Brent Phillips, Texoma Community Center
  • Clara Connell, Lakes Regional Community Center
  • Claudia Garcia, MAXIMUS
  • Delano Smith, Texoma Council of Governments
  • Donna Dounley, Texas Workforce Solutions – Vocational Rehabilitation Services
  • Gail Tennison, Community Care Services, Region 4
  • Greg Pittman, Meals on Wheels of Texoma
  • Janet Karam, ADRC of Texoma
  • Jeanell Cannon, Community Healthcore
  • Judy Conner, Texoma Council of Governments
  • Julie Penn-White, Texas Workforce Commission – Vocational Rehabilitation Services
  • Karen Caruthers, Maximus
  • Kristi Routon, United HealthCare
  • Lance Duckworth, Community Care Services, Region 4
  • Lisa Reeve, ATCOG Area Agency on Aging
  • Marsha Lindsey, Texas Workforce Commission
  • Nadine Creswell, Cooke County United Way
  • Regina Hudson-Aidoo, Community Care Services, Region 3
  • Stephanie Chandler, United Way of Grayson County
  • Stephanie Sonnier, Adult Protective Services, Ark-Tex
  • Victoria Pennington, Cigna

Community Services Advisory CouncilBylaws

  • Jeff Stanley, Chairman
  • Joe Passanisi, Vice Chairman
  • Marsha Lindsey, Secretary / Treas.
  • Brianna Sundberg
  • Cheryl Brandon
  • Lou Ann Taylor
  • Patty Haayen
  • Rebekah Jones
  • Terry Tombaugh

Criminal Justice Advisory CommitteeBylaws

  • Joe Brown, Vice Chairman, District Attorney, Grayson County
  • Mike Bankston, Chairman, Police Chief, City of Bonham Police Department
  • Alan Hale, Judge, Fannin County Justice of the Peace
  • Brandon Caffee, Director, Fannin County Juvenile Probation
  • Brian Jones, , Grayson County Adult Probation
  • Carol Pillars, Executive Director, Fannin County Family Crisis Center
  • Cherie Fry, Concerned Citizen, Grayson County
  • Chris Cypert, Judge, Municipal Court, City of Gainesville
  • Debra Roberts, Chief of Adult Probation, Fannin County
  • Dr. Purvi Patel, Licensed Clinical Neuropsychologist, Licensed Professional Counselor, Applied Psychology Group of Texoma
  • Faith Ann Cheek, , Bonham Independent School District
  • Jason Kirk, Deputy Chief, Grayson County Adult Probation
  • Jerry Metzler, , CASA of North Texas
  • John Warren, District Attorney, Cooke County
  • Kevin Phillips, Chief of Police, Gainesville Police Department
  • Kim Cook, Executive Director, Abigail’s Arms
  • Kim Parsons, Director of Special Projects, Gainesville ISD
  • Martha Nuckols, Children’s Advocacy Represesntative,
  • Richard Glaser, District Attorney, Fannin County
  • Sandy Barber, Director, Fannin County Children’s Center
  • Shelli Shields, Executive Director, Grayson County Crisis Center
  • Tim Barnes, Chief of Police, Van Alstyne Police Department
  • Tom Watt, Sheriff, Grayson County
  • Toni Hellman, , Cooke County Juvenile Probation
  • Vicki Robertson, Executive Director, Cooke County Court Appointed Special Advocate

Family Self-Sufficiency Advisory Board (Fannin Co.)Bylaws

  • Cornelius Young
  • Crystal Martines
  • Frances Greer
  • Kyle Beard
  • Mercedes Garza
  • Raymond Padilla, Jr.
  • Staci Murden
  • Terry Carr

Family Self-Sufficiency Advisory Board (Grayson Co.)Bylaws

  • Barbra Phillips
  • Christen Chaffin
  • Claudia Barnes
  • Katie Baillio
  • Kenisha Golston
  • Larry Turner
  • Michael Armstrong
  • Otis Bursey
  • Sheila Vaughn
  • Tomyra Britt

Homeland Security Advisory CommitteeBylaws

  • Jason P. Brinkley, Chairman
  • Lloyd Plyler, Vice Chairman
  • Bill Magers
  • Chris Hughes
  • Creta Carter
  • Darrell Brewer
  • Jared Johnson
  • Jim Goldsworthy
  • Morgan Metcalf
  • Ray Fletcher
  • Roy Floyd
  • Sarah Somers
  • Tom Brown
  • Wally Cox

Natural Resources Advisory CommitteeBylaws

  • George Rowland, Chairman, Professor, Retired, Austin College
  • Alan Larsen, Environmental Professional, Raytheon
  • Clay Barnett, Director of Public Works, City of Sherman
  • Dale Sissney, Executive Director, Texoma Area Solid Waste Authority
  • David Howerton, Director of Public Works, City of Denison
  • Drew Satterwhite, General Manager, Greater Texoma Utility Authority
  • Glenn Taylor, Council Member, City of Bonham
  • Keith Kisselle, Assistant Professor of Biology, Austin College
  • Ken Zimmerman, Environmental Professional, Texas Instruments
  • Laura Blanton, Environmental Health Representative, Cooke County
  • Rodney Nicely, Biology Professor, Retired, Grayson College
  • Ron Sellman, Public Services Director, City of Gainesville

RSVP Advisory Council (Cooke Co.)Bylaws

  • Amberly Caldwell
  • Barbara Dunlap
  • Janet Shuppert
  • Marge Hutchins
  • Mary Duncan
  • Rashonda Hayes
  • Shari Kuykendall

RSVP Advisory Council (Fannin Co.)Bylaws

  • Amanda Gilbreath
  • Barbara Parks
  • Bill McCormick
  • Jewell Boyd
  • Juanema Barr
  • Julie Craig
  • Leonard Gerner
  • Pat Broiles
  • Tillman Boyd

RSVP Advisory Council (Grayson Co.)Bylaws

  • Barbara Maddox
  • Cheryl Brandon
  • Georgia Kunz
  • Georgia Richardson
  • Gerry Daugherty
  • Harold Wright
  • Harry Gates
  • Jackie Gates
  • Jeanne Groff
  • Linda Jay
  • Maurine Gross
  • Patsy Howard
  • Paula Cawthon
  • Susan Vincent
  • Virgie Coney

Texoma Foster Grandparent Program Advisory CouncilBylaws

  • Linda Horton, Secretary / Treas.
  • Rita Kinney, President
  • Albina Schmitz
  • Alice Coley
  • Betty Jean Owens
  • Charles Coley
  • Donald (Dale) Rideout
  • Georgia Richardson
  • Harold Wright
  • James Thorne
  • Janice Thorne
  • Maureen Gross
  • Paula Cawthon

Texoma Regional Advisory Council on AgingBylaws

  • Mr. Greg Pittman, Vice Chairman, Executive Director, Tri-County Senior Nutrition Project, Inc.
  • Mr. William Carey, Chairman, , Texas Silver Haired Legislator
  • Mr. Arthur Horn, Four Rivers Outreach
  • Mr. Gary Whitlock, Fannin County
  • Mr. Rodrigo Muyshondt, Texoma Council of Governments
  • Mrs. Angie Hare, United Way of Cooke County
  • Ms. Agnes Ricker, Fannin County Resident
  • Ms. Bernice Sicking, Cooke County Resident
  • Ms. Carol Waldrip, Grayson County Resident
  • Ms. Georgia Richardson, Texoma MAP
  • Ms. Jo Ann Fogle, VA North TX Health Care System
  • Ms. Judy Conner, Texoma Council of Governments
  • Ms. Michele Daniel, TAPS
  • Randy McBroom, PhD, Texoma Council of Governments
  • Rev. James Thorne, Grayson County Resident